Užitečné rady
- Přečtěte si důkladně návody použití a bezpečnostní listy.
- Prostudujte si doplňky k materiálům (zpomalovače, urychlovače, změkčovače, separátory ad.). Mohou Vám usnadnit práci. Nejste-li si jisti, zavolejte, rádi Vám poradíme.
- Materiály jsou při dodržování bezp. předpisů bezpečné. Ochranné brýle, tenké rukavice a ochranný oděv se určitě vyplatí, ... když se něco stane už je většinou pozdě.
- Větrání místnosti u větších objemů rozhodně nepodceňujte.
- Materiál skladujte a zpracovávejte při pokojové teplotě a vlhkosti ca. 50%. Nižší teplota zpomaluje tuhnutí materiálů. Vlhkost při zpracování škodí především polyuretanovým kaučukům a Crystal Clear.
- Obě složky materiálů před použitím vždy důkladně promíchejte. Usazují se i složky velmi tekutých pryskyřic i silikonů.
- Ke smíchání složek doporučujeme používat míchací nádoby, které mají rysky (materiály se většinou odměřují objemově) a kromě licích pěn z nich lze všechny materiály (zbytky) snadno odstranit. Dřevěná míchátka jsou plochá z bukového dřeva, takže účinná a odolná proti prasknutí hlavně u hustějších materiálů. Při míchání stírejte materiály ze stěn a dna nádobky. Doporučuje se materiál přelít do další nádobky a ještě jednou promíchat (hlavně u čirých materiálů).
- Nádobky po odlití ihned uzavřete aby se do nich nedostala vzdušná vlhkost. Materiál ve žlutých nádobkách je choulostivý na tvrdnutí. Doporučujeme přelít do menší nádoby až k hrdlu nebo použít spray Xtend-iT, který trvanlivost složky výrazně prodlouží.
- Složky míchejte pomalu, rychlým mícháním se dostanou do směsi vzduchové bublinky.
- Proveďte nejprve zkoušky v malém, hlavně u materiálů se kterými jste ještě nepracovali.
- Čím větší je objem licích materiálů, tím kratší je díky termické reakci doba zpracování a tuhnutí.
- Dejte si pozor na to, aby materiály neobsahovaly síru či latex, mohou zabránit síťování směsi.
- V technických listech deklarovaných fyzikálních vlastností dosáhnou materiály po ca. týdnu zrání při pokojové teplotě.
- Formy skladujte sestavené v suchém a čistém prostředí v horizontální poloze.Nevystavujte formy UV záření. Kondenzační silikony časem degradují. Pro formy, které uchováváte pro delší použití používejte kvalitnější adiční silikony.
Uretanová pěna nenapěnila dle očekávání. Čím to mohlo být způsobené?
Pružné i tuhé polyuretanové pěny jsou citlivé na nízkou teplotu, nečistoty atd. Pro dobrý výsledek je nutné si důkladně pročíst technický list a dodržovat všechny podmínky pro práci.
Důvody, proč pěny nenapění dle technického listu, mohou být následující:
- Špatný separační prostředek. Separační prostředky na silikonové bázi zbortí pěnu a neměly by se používat. Správný separátor je Ease Release 2831, který je na bázi vosku.
- Odlévání do kondenzačního, ne zcela vytvrzeného silikonu. Čerstvě vyrobená forma může způsobit kolaps pěny. Formu dotvrďte před použitím teplem 60°C po dobu 4-8 hod.
- Před použitím je nezbytné důkladně protřepat nebo promíchat samostatně každou složku. Materiál se usazuje, především složka B.
- Špatně namíchaný poměr složek. Poměr smíchání obou složek musí být přesný.
- Nedostatečné promíchání složek A a B. Míchání musí být rychlé, ruční nebo strojové. Je nutné přitom stírat materiál ze stěn a dna nádoby.
- Správná teplota. Pokud je materiál vystaven teplotě nižší než 15°C, oddělí se složky zejména u části B. Materiál je nutné vystavit delší dobu teplotě 23°C a po otevření nádoby 3 minuty silně protřepat. Počítejte s tím, že se materiál prohřívá několik hodin.
- Studená forma. Pokud se materiál nalije do studené formy, nenapění podle technického listu. Zahřejte před odléváním formu na 60°C po dobu 1 hodiny.
- Stáří materiálu. Starý materiál nebude napěňovat dle očekávání. Materiál spotřebujte co nejdříve. Materiál má omezenou trvanlivost.
- Vyjmutí z formy příliš brzy, nebo zasahování do materiálu při napěnění.
- Přidání plniv. Do pěn nelze přidávat žádná plniva.
Pro případné technické dotazy volejte tel. 602 406 435 nebo pište na info@silikonysro.cz